BİRHARF 6. NESİR YARIŞMASI

BİRHARF
6. NESİR YARIŞMASI

EDEBİYAT DÜNYASINDAN
*****
*****
BİHARF'İN UNUTULMAYACAK
SÖYLEŞİLERİ,
TANITIMLARI
VE ETKİNLİKLERİ



SİTEMİZİ PAYLAŞIN
   Facebook MySpace Twitter

BİRHARF 6. NESİR YARIŞMASI

BİRHARF
6. NESİR YARIŞMASI


   Facebook MySpace Twitter

Gönderen : birharf tarih : Monday 08 September 2014 - 04:59:54 | Yorum Oku/Gönder :0 |yazdır Bu haber öğesinin pdf dökümanını oluştur
BİRHARF.NET KİTAPLIĞI

.
Gönderen : birharf tarih : Thursday 20 March 2014 - 21:25:51 | Yorum Oku/Gönder :3 |yazdır Bu haber öğesinin pdf dökümanını oluştur
"İLESAM CUMARTESİLERİ"NDE 2014-2015 DÖNEMİNİN İLK ETKİNLİĞİ

"İLESAM CUMARTESİLERİ"NDE 2014-2015 DÖNEMİNİN İLK ETKİNLİĞİ

(27.09.2014)



“İLESAM farkındalığıyla her zaman nitelikli işlere imza atar.”



31.05.2014 tarihinde Türk Tarih Kurumunda Prof. Dr. Nurullah Çetin’in “Milli Mücadele” başlıklı konferansı ile dönem finali yapan Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği yeni döneme yine aynı salonda başka bir akademisyen ile; Doç. Dr. Ayfer Yılmaz’ın “Halide Edip Adıvar” başlıklı sunumu ile “merhaba” dedi.

Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız katılımcıları sevgiyle selamlayarak üyelerine hizmet etmeyi, paylaşımlarda bulunmayı, çağdaş projeler üretmeyi ve uygulamayı hedefleyerek bu dönemde de aktivitelerine kaldığı yerden hızla devam etmeye başlayacaklarını, yarışmaların devam ettiğini ve Meslek Birliği için faydalı çalışmalara imza atacaklarını söyledi.


İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız “İLESAM’lı olmak bir kimliğe sahip olmaktır. İLESAM’lı olmak ayrıcalıktır. Bizden önceki yönetim tarafından düşünülmüş ama gerçekleştirilememiş bir proje var; İLESAM Ansiklopedisi. Biz, inşallah Mayıs ayına kadar bu projeyi hayata geçireceğiz. Bu proje ile ilgili olarak hazırladığımız bir format var. Yakında duyurusu maillerinize, cep telefonlarınıza gönderilecek. Üyelerimizden hiçbir şekilde maddi destek istemiyoruz. Bu proje kapsamında ansiklopediye katılmak isteyen üyelerimizin müracaat etmesi yeterli. Her üyemiz için bir sayfa ayıracağız. İLESAM Ansiklopedisi ya İLESAM ya da bir yayınevi tarafından basılacak, piyasada da satılacak. Tabii bu arada Hakkın rahmetine kavuşan üyelerimizi de unutmadık; onlarda kendileri hakkında başkaları tarafından kaleme alınan yazılarla ansiklopedi de yerlerini alacaklar.” dedi.

Parmaksız, Kültür ve Turizm Bakanlığının Türk edebiyatının geliştirilmesine yönelik olarak hazırladığı “Edebiyat Eserlerinin Desteklenmesi Hakkındaki Yönetmelik”ten de bahsetti ve İLESAM’ın bu konudaki çabalarına değinerek; Türk edebiyatı alanında özgün eserlerin üretilmesini ve yayımlanmasını özendirmek ve geliştirmek amacıyla yazarlarımıza projeleri karşılığında 2014 yılından itibaren Bakanlık bütçesinden maddi destek verilmeye başlandığını, bu proje kapsamında 2014 yılı 1.Dönem Değerlendirme Kurulu toplantısına alınan roman, hikaye, inceleme–araştırma-eleştiri, deneme, şiir vb. alanlarda proje sayısının 290 olduğunu, yazım desteği verilmesi uygun bulunan proje sayısının ise 40 olduğunu, yazar-şair sayısı düşünüldüğünde görüldüğü gibi başvuru sayısının düşük olduğunu söyleyerek üyelerine edebiyat eserlerini destek projesine başvurmaları duyurusunu bir kez de buradan yaptı.


Mehmet Nuri Parmaksız, yeni sezonun İLESAM üyeleri ve sanat camiasına hayırlı olmasını dileyerek İLESAM Cumartesilerinde birbirinden farklı konularla, değerli katılımcılarla birlikte olunacağını; ancak sezonun bu ilk söyleşisinde konuşmacının Yönetim Kurulu üyelerinden olmasını uygun bulduklarını dile getirerek konuşmasını yapmak üzere Doç Dr. Ayfer Yılmaz’ı kürsüye davet etti.

Doç. Dr. Ayfer Yılmaz, Türk edebiyatının en önemli kadın yazarlarından Halide Edip Adıvar’la ilgili bazı tespit ve değerlendirmelerde bulundu.

Halide Edip’in Milli edebiyat döneminin temsilcilerinden olduğu kadar, siyasi ve sosyal meseleler karşısındaki tavırları ile de Türk siyasi hayatında yer aldığına vurgu yapan Yılmaz, yazarın hatıralarından ve hakkında yapılmış çalışmalardan hareketle, Adıvar’ın siyasi yönü üzerinde durdu.


Halide Edip’in ailesi, hususi hayatı, yetişme ortamı, kişiliği, Balkan Savaşlarından, Milli mücadele yıllarından ve sonrasındaki faaliyetlerinden ve bu faaliyetlerde üstlendiği rolden detaylı bir şekilde bahsetti.

Bilhassa Mustafa Kemal Atatürk’le ilgili hatıralarına ve yorumlarına değinen Yılmaz, Halide Edip’in bir kadın yazar olmanın ötesinde, yeni tesis edilen Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili düşünceleri ve hayalleriyle sonrasında yaşadığı hayal kırıklıklarını da gündeme getirdi.


[ Devamını oku... ]
Gönderen : birharf tarih : Sunday 28 September 2014 - 11:26:49 | Yorum Oku/Gönder :0 |yazdır Bu haber öğesinin pdf dökümanını oluştur
İLESAM 2014-2015 DÖNEMİ CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİLERİ BAŞLIYOR

İLESAM 2014-2015 DÖNEMİ CUMARTESİ SOHBETLERİ
VE ŞİİR DİNLETİLERİ BAŞLIYOR

İLK TOPLANTI TÜRK TARİH KURUMU'NDA





İLESAM Cumartesi Sohbetleri ve Şiir Dinletileri 27 Eylül Cumartesi günü saat 14.00'te Türk Tarih Kurumu salonunda İLESAM Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Ayfer Yılmaz'ın "Halide Edip Adıvar" konulu sohbetiyle başlıyor. Yeni sezonun İLESAM üyeleri ve sanat camiamıza hayırlı olmasını dileriz.
   Facebook MySpace Twitter


Gönderen : birharf tarih : Friday 26 September 2014 - 19:09:16 | Yorum Oku/Gönder :0 |yazdır Bu haber öğesinin pdf dökümanını oluştur
BALA KİTAP TOPLULUĞU İKİNCİ TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ / NUR ERSEN

BALA KİTAP TOPLULUĞU İKİNCİ TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ


24 Eylül çarşamba günü BALA üyeleri yine bir araya geldiler. 2014-2015 döneminin bu ikinci toplantısında yapılan oturumun konusu Üzeyir GÜNDÜZ’ün “YASAK SÖZCÜKLER” adlı kitabı görüşüldü.

**


Bu topluluğun kitap görüşmeleri şu yolları izliyor:

Bir hafta önceden görüşülecek eser topluluk üyelerine yazarı tarafından dağıtılıyor. Bir sonraki hafta üyeler kitabı okuyup olumlu olumsuz yönleriyle kitap hakkındaki görüş ve eleştirilerini hazırlıyorlar.


Toplantı topluluk başkanı Nazmi ŞİMŞEK tarafından oturuma açılıyor. Günün konusunu belirtiyor ve kitabın yazarına kendisini tanıtması için söz veriyor. Ardından sırayla diğer yazarlar görüş belirtmeye başlıyorlar. Eleştiriler kitabın kapağından yazı karakterine, imla hatalarından anlatım bozukluğuna, kurgusundan türüne her yönü ile ele alınıyor. Eserin resimleri de başlıca önem arzeden özelliklerden biri.



Eserin yazarla ilgili görüşmesi bittikten sonra türü hakkındaki düşüncelerin paylaşımı devam etti; çünkü YASAK SÖZCÜKLERİN konusu fantastik kurgu türündeydi ve bu konu üzerinde fazla durulması yararlı oldu.


Üzerinde en çok durulan ve ortak bir görüşte birleşilen konu ise, çocukları çeken, onların kendi kültürünü vurgulayan kitapların yayınlanması gerektiğiydi.


TOPLANTIYA KATILAN İSİMLER:

Nazmi ŞİMŞEK, Üzeyir GÜNDÜZ, Osman ÇEVİKSOY, Fatma YANGIN EKŞİOĞLU, Ebabekir CANBOLAT, Ayçıl ÖZKAN, Yılmaz ERDOĞAN, Nur ERSEN, Azize KAYA, Nurcan GÖL, Nermin GÜRHAN, Yard. Doç. Zeki GÜREL.



1 Ekim 2014 Çarşamba günü, BALA KİTAP TOPLULUĞU Yard. Doç. Zeki GÜREL’in “ÇOCUK NEDİR? ÇOCUK EDEBİYATI NEDİR?” konulu konuşmasını dinleyip tartışacak. İlgilenecek yazarlar o gün aramıza katılıp hocamızın bilgilerinden yararlanabilirler.

Çaylar yudumlandı, fotoğraflar karelerde ölümsüzleşti, bir sonraki toplantıda görüşmek dilekleriyle gün sona erdi.

NOT: BALA TOPLULUĞU, amacı ve uygulamaları hakkında bilgi edinmek için aşağıdali linki ziyaret edebilirsiniz.



HABER ve FOTOĞRAFLAR: NUR ERSEN
   Facebook MySpace Twitter

Gönderen : birharf tarih : Thursday 25 September 2014 - 21:05:04 | Yorum Oku/Gönder :0 |yazdır Bu haber öğesinin pdf dökümanını oluştur
Sayfaya git  [1] 2 3 ... 121 122 123
Hoşgeldiniz
Kullanıcı Adı:

Parola:




Beni hatırla

[ ]
[ ]
Çevrimiçi
Ziyaretçiler: 4
Üyeler: 0
Bu sayfada: 1
Üyeler: 255, En Yeni: hayriyecitoglu
SON YORUMLAR
YARIŞMA
Gönderen aytendirier : 01 Jan : 22:55
Emeklerine sağlık Nur... Mutluluk, başarı dolu bir yıl geçir [devamı ...]

EDEBİYATIN KALBİ İLESAM KÜLTÜR EVİNDE ATTI / SİBEL UNUR ÖZDEMİR / NUR ERSEN
Gönderen aytendirier : 01 Jan : 22:52
Çalışma ve başarınız daim olsun...

3. MERVE AKYOL - KAYBOLAN GÖZLER
Gönderen songul76 : 18 Dec : 14:04
Tebrik ederim, inanılmaz etkilendim.

YARIŞMA
Gönderen birharf : 09 Dec : 00:26
Teşekkür ediyoruz Kaanberk. İyi çalışmalar...

YARIŞMA
Gönderen kaanberk2234 : 08 Dec : 23:09
Emeği geçen herkese başarılar diliyorum.

BİRHARF.NET KİTAPLIĞI
Gönderen şebnem : 18 Oct : 23:48
oktay tem'in kitabına nasıl ulaşabilirim bilgi verirseniz ç [devamı ...]

TOPLAM ZİYARETÇİ
free counter
Sitemizdeki yazılar ve fotoğraflar izinsiz kullanılamaz.