6. NESİR YARIŞMASI SONUÇLARI

BİRHARF 6.NESİR YARIŞMASI SONUÇLARIDERECELER

1. Rumuz: HAYAL - Eser: HALİT YILDIRIM
KEŞKE KEŞKELERİMİZ OLMASAYDI
ESERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ>>>

2. Rumuz: GÖÇEBE – Eser: ZEYNEP ETİ
KUŞLAR UÇUYOR
ESERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ>>>

3. Rumuz: ASLAN - Eser: FİLİZ UÇAR
BEN ONUNLA HEP OTUZUMDAYDIM
ESERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ>>>

MANSİYONLAR

Rumuz: GÜNEŞ - Eser: NESLİ TANRIVERDİ
LEKE
ESERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ>>>


Rumuz: TUNA - Eser: NECMİ YELKİKANAT
KEŞKELER ZİNCİRİ OLUMSUZLUKLARA KARŞI İSYANIMIZDIR
ESERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ>>>


NOT: MANSİYON ÖDÜLÜ, AYNI PUANI ALAN İKİ YARIŞMACIMIZ ARASINDA PAYLAŞILMIŞTIR.

   Facebook MySpace Twitter

EDEBİYAT DÜNYASINDAN
*****
*****
BİHARF'İN UNUTULMAYACAK
SÖYLEŞİLERİ,
TANITIMLARI
VE ETKİNLİKLERİBİRHARF 6. NESİR YARIŞMASI

BİRHARF
6. NESİR YARIŞMASI

SİTEMİZİ PAYLAŞIN
   Facebook MySpace Twitter

BİRHARF.NET KİTAPLIĞI

.
Gönderen : birharf tarih : Monday 16 February 2015 - 00:43:51 | Yorum Oku/Gönder :3 |yazdır Bu haber öğesinin pdf dökümanını oluştur
BİRHARF 6. NESİR YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ DUYURUSU

BİRHARF 6. NESİR YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ DUYURUSU

DEĞERLİ OKURLAR ve YARIŞMACILAR

BİRHARF NESİR YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ 13.04.2015 TARİHİNDE, SAAT 19.00'DA ANKARA HAMAMÖNÜ'NDE,

İLESAM GENEL BAŞKANIMIZ MEHMET NURİ PARMAKSIZ'IN KABAKÇI KONAĞINDA SUNDUĞU

İLESAM ŞİİR DİNLETİSİ İÇİNDE YAPILACAKTIR.
ADRES: Hacettepe Mah. Hamamönü Sokak, Kabakçı Konağı No: 6/A Altındağ / ANKARA
   Facebook MySpace Twitter

Gönderen : birharf tarih : Wednesday 11 March 2015 - 14:38:20 | Yorum Oku/Gönder :0 |yazdır Bu haber öğesinin pdf dökümanını oluştur
İLESAM KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

İLESAM KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

*KADININ TÜRK EDEBİYATINDAKİ YERİ*

(8 MART 2015 - TÜRK TARİH KURUMU)

Üyelerinin telif haklarını koruyan ve Kültür Bakanlığına bağlı tek kuruluş olan İLESAM (İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) haftalık toplantılarından birini daha gerçekleştirdi.

Toplantı TÜRK TARİH KURUMU konferans salonundaydı. Konusu ise hem gözlere hem yüreklere hitap eden “Dünya Kadınlar Günü” ve buna bağlı olarak “KADININ TÜRK EDEBİYATINDAKİ YERİ” idi.


İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, açılış konuşmasına “kadınlarımızın ne kadar değerli olduğunu, onlara karşı sevgi ve saygımızı eksik etmememiz gerektiğini” söyleyerek başladı ve “İLESAM günden güne büyüyor, yönetimde bulunuşumuzun üçüncü dönemindeyiz, üye sayımız giderek katlanıyor. Önemli ve büyük işlere imza atıyoruz, bunun nedeni İLESAM’ın adıdır. Bu adın hakkını vermek için yönetim kurulumuz canla başla çalışıyor.
Bugüne dek açtığımız bütün telif davalarını kazandık.


Çalışmalarımız sonucunda üyelerimize hem maddi hem manevi olarak destek oluyoruz. Örneğin açtığımız yarışmalar, Kültür Bakanlığına kitap alımı gibi… Eylül Fuarcılığa sponsor olmak gibi… Bu yıl Eylül Fuarcılık kapsamında yapılan 9. Ankara Kitap Fuarındaki İLESAM standımızda, daha çok yayınevlerinden kitap çıkaramayan üyelerimizin kitaplarını tanıtmasına ve imzalamasına olanak sağladık. 50’ye yakın üyemiz imza günü yaptı. Gönüllü üyelerimiz stant görevlisi oldu. Onlara buradan teşekkürlerimi gönderiyorum.


Ayrıca üyelerimizi kültürel etkinliklere götürüyoruz ve orada gerek öğrencilerle gerekse kurum ve kuruluşlarla bir arada olmalarını sağlıyoruz. Bazı üyelerimiz bizi neden götürmediler diye gönül koyuyorlar. Ancak bir defada bütün üyelerimizi götürmemiz mümkün değil, bu nedenle bize gönül koymasınlar. Her etkinlik için farklı üyeleri seçiyoruz. Örneğin geçtiğimiz günlerde Çerkeş etkinliğimiz oldu. İleride Beypazarı’na gideceğiz. Çerkeş’e gelemeyen üyelerimizi Beypazarı’na götüreceğiz, ya da düzenlediğimiz başka etkinliklere."

Mehmet Nuri Parmaksız İLESAM-AKÇAĞ ROMAN HİKAYE YARIŞMASI sonuçlarını da açıklayarak yarışmaya eser gönderenlerin heyecanını giderdi. Yarışmayı kazanan isimler: Roman alanında Mehmet Necati DEMİRCAN (Rumuz: Rumeli’de Hazan Mevsimi), Çocuk Edebiyatı alanında Ayşe BULUT (Rumuz: Tınaz). Kendilerini tebrik etti ve başarılarının devamını diledi.

Parmaksız konuşmasına son verirken sahneye konuşmacıları davet etti.


Prof. Dr. Nesrin KARACA, Doç. Dr. Ayfer YILMAZ, İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay ve Ayten ÇINAR (Aşık Ayten Gülçınar) sahnede yerlerini aldılar.

İlter YEŞİLAY’ın sunumu ile program başlamış oldu.


İlk konuşmacı Prof. Dr. Nesrin KARACA, kadının Türk Edebiyatındaki yerine değindi. Tanzimat’tan günümüze roman yazan kadın yazarlar hakkında bilgiler verdi.


İkinci konuşmacı Doç. Dr. Ayfer YILMAZ’dı. Edebiyatın, insanın kendisini en iyi ifade ettiği sanat dallarından biri olduğunu söyleyen YILMAZ, romanın okurlar tarafından en çok ilgi gören edebiyat türlerinden olduğunu vurguladı. Romanlarda sıkça işlenen şiddetin daha çok kadına yönelik şiddet olduğunu ifade etti ve içinde şiddeti barındıran Türk romanlarından örnekler verdi.

Erdal Atabek’in “Kışkırtılmış Erkeklik”, Buket Uzuner’in “Su”, Refik Halit Karay’ın “Yatık Emine”, Orhan Kemal’in “Bir Filiz Vardı”, Ahmet Mithat Efendi’nin “Çengi”, Namık Kemal’in “İntibah”, Halit Ziya Uşaklıgil’in “Mai ve Siyah ve Kırık Hayatlar”, Mehmet Seyda’nın “Ne Ekersen, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun “Panaroma”, Orhan Kemal’in “Vukuat Var”, Bekir Yıldız’ın “Türkler Amanyada”, Yusuf Atılgan’ın “Anayurt Oteli”, Ayla Kutlu’nun “Mekruh Kadınlar Mezarlığı” Halide Edip’in “Yolpalas Cinayeti”, Pınar Kür’ün “Asılacak Kadın”.

Doç. Dr. Ayfer YILMAZ, şiddeti destekler tazdaki söylemlerin göz ardı edilmemesi gerektiğini de vurgulayarak, “Dayak cennetten çıkmadır”, “Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdirden anlamayanın hakkı kötektir”, söylemlerinin yanında doğrudan kadını işaret eden; “Kadının karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin”, “Kızını dövmeyen dizini döver”, “Gelinlikle girilen evden kefenle çıkılır”, “Erkektir, sever de döver de”, “Kadın sopayı kocasına kendi eliyle verir” söylemlerinin de şiddeti meşru kıldığını belirtti.


Düz yazıları da olan hatta yakında yayına girecek olan bir roman hazırlığı içinde olan Şaire İlter Yeşilay, Osmanlı’dan günümüze Türk şiirinde kadın şairler seçkisi ile katıldı programa.

Özellikle Tanzimat’tan sonra sayıları çoğalmaya başlayan kadın şairlerin çoğu saraylı ya da saraya yakın, eğitim ve kültür düzeyi yüksek ailelere mensup olup tahsillerinin yanında ayrıca özel hocalar tarafından eğitilmiş olduklarını belirterek ilk kadın şair "ZEYNEB HATUN" hakkında kısa bir bilgi verdi.

"Zeyneb Hatun, Divan edebiyatında bilinen ilk kadın şairdir. Asıl adı Zeynü’n-nisa olup Kastamonulu bir ailenin kızıdır. Arapça ve Farsça’nın yanı sıra musiki konusunda da bilgisi ve bestekârlığı vardır. Şiirlerinde sade ve samimi bir dille özellikle kadınsı duyguları yansıtmıştır. Aşk, ayrılık ve vuslat konularında şiirler yazan Zeyneb Hatun’un bir de Divan’ı olduğu ileri sürülse de günümüze kadar bununla ilgili bir belge bulunamamıştır." dedi ve Zeyneb Hatun’dan sonraki kadın şairlerin isimlerini doğum tarihlerine göre okuyup haklarında kısa bilgiler verdi, her birinden örnek dörtlükler okudu.

Bu değerli dörtlüklerin hepsini buradan yazmak çok mümkün olamasa da şairlerin isimlerini bilginize sunmak istedim.

Mihrî Hatun, Hubbi Hatun, Sıtki Hatun, Ani Hatun, Fıtnat Hanım, Balasan, Güzide Ana, Münire Bacı, Safvet Nesibe Hanım, Nesibâ Tevfîka Hanım, Leyla Hanım, Şah Sultan, Şeref Hanım, Sırrî Rahile Hanım, Adile Sultan, Nakiyye Hatice Hanım, Münire Hanım, Feride Hanım, Saniye Hanım, Fıtnat Hanım, Leyla (Saz) Hanım, Mahşah Hanım, Nigar Hanım, Makbûle Leman Hanım, Abdülhak Mihrünnisa, İhsan Raif, Yaşar Nezihe (Bükülmez), Şükûfe Nihal (Başar), Emine Beyza Bacı, Banu Cevheriye (Çankırılı), Halide Nusret Zorlutuna, Cavidan Tümerkan, Feriha Aktan, Müfide Güzin Anadol, Muazzez Menemencioğlu, Nurten Çelebioğlu, Gülten Akın, Mübeccel İzmirli, Nazan Güntürkün, Yeşim Salman, Melisa Gürpınar, Sennur Sezer, Zerrin Taşpınar.

İlter Yeşilay, günümüzün çok değerli şairlerinden rahmetli Güzide TARANOĞLU’nu anmadan geçemeyeceğini, onu lise yıllarında tanıdığını, sahneye girdiğinde gerek giyimi, gerekse zarif ve asil hareketleriyle kendisini nasıl etkilediğini “ileride ben de onun gibi olmak isterim” diye düşünmüş olduğunu anlattı.

Yeşilay, geçmişte ve günümüzde şiir yazan kadınların çoğunun duygularını ifade etmekte zorluk çektiğini, birçok kadının şiir yazdığını fakat bunu çevresinden gizlediğini, bunun nedeninin aile bireylerinin ve sosyal çevre tarfından bastırılmış olmasından kaynaklandığını vurguladı. Artık kadınların da bu sorunu aşmaları gerektiğini söyleyerek, kendisinin de kimsenin etkisi altında kalmadan, duygularını rahatça ifade ederek yazdığı “CİVANIM” adlı şiiri salondaki dinleyicileriyle paylaştı.

CİVANIM

Kaçak bakışını kaçırma benden
Gözüme bir defa bak be civanım
Neden korkuyorsun bu kadar aşktan
Şu sahra gönlüme ak be civanım

Gözlerinde sonsuz aşkın rengi var
Selvi boyun yüce dağla dengi var
Gelişinde düğün dernek çengi var
Sevdaya gönlümü yak be civanım

Sen benim gücümsün sen benim canım
Sen aşkın mevsimi sen yörem yanım
Seninle kaynıyor damarda kanım
Seni her dem sevmek hak be civanım

İLTER YEŞİLAY
Konuşmaların sonunda alanında çok başarılı olan Aşık Ayten Gülçınar, sazı ile kendi yazıp bestelediği türküleri okudu. İlk türküsü “ANNEM”di. İkinci türküsü kadınlarımız üzerine yazılmış bir bestesiydi.


Son türkü Aşık Ayten Gülçınar ve Aşık Behrami'nin baba-kız olarak yaptıkları atışma idi.

Program sonunda konuşmacılara teşekkür belgeleri takdim edildi.

Bu programda zaman zaman hüzünlendik, yüreğimiz burkuldu, zaman zaman da keyiflendik, yüzümüzde gülücükler belirdi.

Sadece kadınların toplu olarak çekildiği fotoğraf ise günün anısı olarak albümlerde ve gönüllerde yerini aldı. Kısa bir aradan sonra Durak Turan Düz tarafından yönetilen şiir dinletisi programıyla Cumartesi Etkinliği devam etti.


HABER METNİ ve FOTOĞRAFLAR: NUR ERSEN
YAYINA HAZIRLAYAN: NUR ERSEN

   Facebook MySpace Twitter

Gönderen : birharf tarih : Monday 09 March 2015 - 04:13:39 | Yorum Oku/Gönder :0 |yazdır Bu haber öğesinin pdf dökümanını oluştur
Sayfaya git  [1] 2 3 ... 207 208 209
Hoşgeldiniz
Kullanıcı Adı:

Parola:
Beni hatırla

[ ]
[ ]
Çevrimiçi
Ziyaretçiler: 3
Üyeler: 0
Bu sayfada: 2
Üyeler: 279, En Yeni: nes
SON YORUMLAR
BİRHARF 6. NESİR YARIŞMASI BAŞLADI
Gönderen birharf : 10 Feb : 19:16
Çok yakında açıklanacak )

BİRHARF 6. NESİR YARIŞMASI BAŞLADI
Gönderen htcadar : 03 Feb : 22:02
Yarışma sonuçlarını heyecanla bekliyoruz. Ne zaman açıklanır [devamı ...]

AHİ EVRAN ŞİİR YARIŞMASI SONUÇLARI BELLİ OLDU
Gönderen songul.dundar : 22 Oct : 10:52
Sevgili Nur Hanım,"AHİ EVRAN VE ÂŞIK DÜNDAR" başlıklı güzel [devamı ...]

YARIŞMA
Gönderen aytendirier : 01 Jan : 22:55
Emeklerine sağlık Nur... Mutluluk, başarı dolu bir yıl geçir [devamı ...]

EDEBİYATIN KALBİ İLESAM KÜLTÜR EVİNDE ATTI / SİBEL UNUR ÖZDEMİR / NUR ERSEN
Gönderen aytendirier : 01 Jan : 22:52
Çalışma ve başarınız daim olsun...

3. MERVE AKYOL - KAYBOLAN GÖZLER
Gönderen songul76 : 18 Dec : 14:04
Tebrik ederim, inanılmaz etkilendim.

TOPLAM ZİYARETÇİ
free counter
Sitemizdeki yazılar ve fotoğraflar izinsiz kullanılamaz.